G-Q8EJJ9Q88W.
top of page

חשיבותה של יצירתיות.


מרגישה צורך בתקופת זו של קורונה בה אין מופעי תרבות להדגיש את חשיבותה הרבה של התרבות והיצירה בעיקר בחינוך ואת משמעותה החיונית להתפתחות חברתית.


לא שוכחת את משמעות המוזיקה בשבילי בגיל ההתבגרות את היכולת ללמוד דרכה שפות וביטוי. מוזיקה ישראלית חקוקה בגופי והיא חלק בלתי נפרד מהזיכרונות הריחות והטעמים של חיי כאן. בהן שזורה האומנות והיצירה בכלל. מודה ליהודית רביץ, מתי כספי, שלום חנוך, ברי סחרוף, פורטיס, קורין אלאל, רפי לביא, מיכל נאמן ועוד המון אומנים מצוינים שהרוו אותי.


כמי שעוסקת שנים רבות בתחום המחבר בין תחומי הראייה והשמיעה לטכנולוגיה ויצירה בחינוך המיוחד מצאתי כי ייחוד תחום המולטימדיה הוא בחיבור האין סופי שנוצר משילוב המדיות לביטוי וליצירתיות.


מלבד החוויות האישיות שלי ושל תלמידי לאורך השנים ניתן למצוא ממצאים רבים במחקר המעידים על חשיבות היצירתיות המוכרת כמיומנות חיונית של המאה העשרים ואחת.


ההגדרה הבסיסית ביותר שלה היא כי באה לידי ביטוי בהצגת תוצר שחייב לענות על שתי דרישות בעת ובעונה אחת: חדש/מקורי ובעל ערך בהקשר נתון (2004, Plucker) במחקר על יצירתיות ילדים בבית ספר יסודי של גיבסון וטן (Gibson & Ten 2017)., מצאו החוקרים כי ילדים יודעים ונהנים לתרגם את חוויות עולמם, להביע את רעיונותיהם, דעותיהם והעדפותיהם, והם שמחים לעשות כך דרך יצירה וכן שראוי שמחנכים וחוקרים ימצאו את ההזדמנויות להאזין לילדים, לתמוך בפעילויותיהם ולעודד דרכים שונות שבהן ילדים יכולים לדמיין, ליצור ובתוך כך לפרש ולהבין את העולם שסביבם.


עבודת פיקסלר של תלמידת כיתה ט בעירוני ז' תל אביב יפו.פונס, מאייר, סולדד לויולה ולופז מצאו כי השימוש בסימבולים וגרפים בהבנה ולימוד של טקסט לתלמידים הופכת את חשיבתם ותשובותיהם לבעלות דמיון רב והם מארגנים מחדש את החומר למבנה קוהרנטי חדש לעומת תלמידים שלמדו דרך טקסט בלבד ובאסטרטגיה ליניארית בה הם קוראים ומאחסנים את הטקסט בזיכרונם. (Ponce, Mayer, Soledad Loyola & Lo´pez , 2019)האמנות החזותית מספקת לילדים הזדמנות חברתית לפתח תהליכי מחשבה ודמיון, ובמיוחד לקדם את מיומנויות קבלת ההחלטות. (Plocker, Beghetto, & Dow 2004) הוסיפו כי "יצירתיות היא מרכיב חשוב בפתרון בעיות, רווחה חברתית ורגשית בריאה והצלחה לימודית ובוגרת" (עמ '83). יצירת אמנות כחוויה חברתית חשובה בין ידידים ובחיק המשפחה מאפשרת לילדים לרכוש חברים ולהעמיק קשרים כיוון שהיא מספקת חוויה משותפת ומעניקה נושאים לדיון (Boone, 2008).
ווידאו למען שינוי וצדק חברתי, תלמידי בית ספר "און"פיתוח יצירתיות טמון לא רק בסימבולים צבעים או צלילים, נמצא כי כי בקרב שחקני מחשב קיימת השפעה מוכחת על היצירתיות של השחקן המתרחשת לאחר משחק בסוגים רבים של משחקי וידאו. ההשפעות הן על כמה סוגים של חשיבה יצירתית, אך ככל הנראה לא על כולם. הם מסיקים שמשחקי וידאו אינם קשורים רק ליצירתיות אלא שהם יכולים לעורר שיפור ישיר ומיידי ביכולת החשיבה היצירתית. (2017, (Moffat & Shabalin )


עבודה של אמיר משריקי בית ספר "און"בינואר 2018 פרסמה חטיבת החינוך של חברת אדובי מחקר גלובלי שביצעה בארה"ב, בריטניה, יפן וגרמניה. במחקר השתתפו אנשי חינוך, מעצבי מדיניות ומחוקקים. כותרת המחקר היא: "Creative Problem Solving in Schools" כישורים הכרחיים לתלמידים של היום הנדרשים לעבודות של המחר בעידן האוטומציה. המחקר מצטט מחקרים של מחלקת החינוך של ארה"ב, הדו"ח של בלומברג וכן הדו"ח של ה- World Economic Forum. והמסקנה של כולם היא שמי שיפתח את היכולת של פתרון בעיות בצורה יצירתית יושפע פחות מאוטומציה וידורג גבוה ביכולת ההשתכרות.


את דרך הביטוי ההבעה והפרקסיס דרך עבודה פנימית ודרך יצירה העברתי לתלמידי לאורך השנים. התמקדתי בתחום היצירה בגישה פרוגרסיבית ולפי נטיות ובחירות התלמיד וזאת על מנת להשאיר את המנוע של הביצוע בידיו. חופש בחירה הינו חלק חשוב ומהותי בעבודתי וכן חשוב שיהיה ממה לבחור.


על פי תאוריית הלמידה המעשית (או ההתנסותית) האדם לומד בצורה המיטבית באופן בלתי אמצעי, כאשר כל חושיו פעילים ומעורבים בלמידה. יעילותה של הלמידה המעשית נובעת מהאחריות הישירה שנדרשת מהמשתתף בתהליך מסוג זה. נוסף על כך, היא נשענת על התפיסה שהפרט לומד כאשר הוא נמצא מחוץ ל"תחום הבטוח" שלו ונדרש להסתגל לתנאים שאינם מוכרים לו כדי להשיג "איזון"(. Newes, 2004 )מוזיקה מומלצת למדיטציה ומינפולנס.


Comments


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon
bottom of page